“Масово се строи монолитно, това случайно ли е…”
“В монолитното строителство има много опит, много майстори...”
(аргументи на привърженици на монолитното строителство)
По времето на първите електрически крушки хората „масово“ са били на кандила и на свещи. Но е дошъл нов продукт, който с качествата си е изместил старите. И оттогава кандилата вече не са били толкова масови.
Това ми напомня един виц:
„Защо в магазините зареждат предимно синя боя? Ами защото всички масово купуват предимно синя боя. А защо всички купуват предимно синята боя? Ами, винаги я има по магазините.“
Логично за масов тип строителство, тук има повече изявяващи се. Заедно с позицията сервитьорка, доскоро винаги можеше да се започне работа в строителството. Без значение дали си учил този занаят, напротив – по-евтино излиза да не си учил. Никой няма да те проверява. Колко от тези „майстори“ действително са майстори – това знаят само онези, минали сами по „пързалката“ на строителството. Поради липса на квалификация, масово се работи “на око”, не се четат чертежи, не се спазват предписания и това води до отчайващо лошо качество….макар и на по-ниска цена.
Ама “имали опит”…Е, опит се заучава и грешно. Това, че някой има опит, още не означава, че правилно строи. Трудно ще видите роми на шофьорски курсове. Също трудно ще откриете и майстор да чете специализирана строителна литература. Той “знае и може всичко”.
Ноу-хау в 21-ви век не значи същото, както ноу хау в 20-ти век. Има доста нови и по-ефективни методии и материали, има нови нормативни изисквания. Изобилието от информация и повишаването на изискванията постепенно увеличава цената на строителството – както на “монолитното”, така и на “сглобяемото”.